Robot Ozobot w naszej szkole!

Do naszej szkoły zawitał w zeszłym tygodniu niezwykły gość: malutki robocik Ozobocik. Wypożyczyła go nam do testowania firma Edusense. Dziękujemy!

Dzięki robotowi i kilku kolorowym mazakom nasze lekcje informatyki i zajęć komputerowych zamieniły się w lekcje programowania „słodziaka” jak zaraz nazwały go dzieci. Radość uczniów była ogromna, bo to były lekcje  uśmiechu i wielkiej frajdy.  Ilość zabawy i nauki była nieograniczona, tak jak nieograniczona jest kreatywność dzieci związana z rysowaniem i planowaniem tras po których może jeździć Ozobot. Ten robot potrafi naprawdę wiele!

Ozobot to malutki robocik, dzięki któremu przygodę z programowaniem mogą rozpocząć nawet przedszkolaki. Rysowanie i kolorowanie staje się metodą programowania. Robot porusza się po linii i sczytuje kolory, które ułożone w odpowiedniej kolejności stanowią dla niego kody - zadania do wykonania. Robocik m.in. zwalnia, przyśpiesza, zatrzymuje się, zmienia kierunek jazdy, wykonuje szalony taniec. Ale to nie wszystko. Robota można także programować dzięki stronie internetowej OzoBlockly.com. Uzyskujemy tu dostęp do programowania metodą blokową. Możemy ustalać m.in. ruch Ozobota, odległość,  prędkość, kolory, którymi będzie świeciła dioda robota podczas jazdy. Na kolejnych poziomach możemy wprowadzać  bardziej zaawansowane  pojęcia programistyczne jak np. pętle, sytuacje wrunkowe, zmienne. Aby zaprogramować robota należy przyłożyć go w odpowiednim miejscu na ekranie, który będzie migać różnymi kolorami. Ozobot czytając te kolory nauczy się stworzonego programu i po dwukrotnym wciśnięciu przycisku wykona go!

Robotyka wkracza powoli do naszej szkoły. Mamy już LofiRoboty, a w przyszłym roku szkolnym być może pojawią się Ozoboty i inne roboty.

Tekst zredagowała Jolanta Bracha